English
Türkçe
русский
KOCAELİ UNIVERSITY

Kocaeli Üniversitesi Nerede?

Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Kocaeli Üniversitesi tüm ülkeden ve dünyanın farklı yerlerinden gelen toplam 72,655 öğrencisi ile büyük bir eğitim ailesidir. Üniversitemizin bulunduğu şehrin elverişli konumu (Başkent Ankara’ya 340 km ve İstanbul’a 90 km) uluslararası ve ulusal öğrenciler tarafından tercih edilen bir kurum olmamızda önemli bir etkendir. Sizlerle sunulan sayısız eğitim, öğretim ve araştırma imkânlarının yanısıra, eğitiminiz boyunca kışları kayak yapılan yazları cıvıl cıvıl sahillerinin tadını çıkarabileceğiniz bir şehirde öğrenim görmenin keyfine varacaksınız. Öğrenci dostu bir şehir olan Kocaeli’nde, üniversitemizin de katkısı ile bir çok kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetini çok uygun ve bazen ücretsiz sunulmaktadır.

Bütün büyük ve küçük şehirlere otobüs ve trenle ulaşım sayesinde, Kocaeli civarında bulunan tarihi ve turistik yerleri kolaylıkla keşfetme şansını yakalayacaksınız. Şehirci ulaşımın genellikle otobüsle sağlandığı şehrimizde, taşıma ücretleri oldukça uygundur ve öğrencilere özel indirimler uygulanmaktadır.

Şehrin ılıman iklimi sayesinde İzmit Körfezi kenarındaki acık hava kafelerinde içkinizi yudumlarken gemileri ve balıkçı kayıklarını izlemenin tadına varacaksınız.

Kocaeli Üniversitesi Hakkında

1992 yılında kurulan Kocaeli Üniversitesi her geçen gün gelişen akademik alt yapısı, aldığı uluslararası etiketleri ve akredite olmuş eğitimi ile gelecek vaat eden devlet üniversitelerinden biridir.

Şu anda 2050 akademik personel ve 1766 idari personeli ile 45 doktora, 69 yüksek lisans, 76 lisans ve 110 yüksek lisans programı ile eğitim ve öğretim sunmaktadır.

Sahip olduğumuz AKTS Etiketi, Erasmus Genişletilmiş Beyannamesi ve Magna Carta Üniversiteler Beyannamesi sayesinde, burada aldığınız eğitim Avrupa ve dünyanın bir çok yerinde tanınacaktır.

Akademik Alt Yapımız

Okulumuz modern araç ve gereçlerle donatılmış 13 Araştırma ve 11 ARGE laboratuvarı ile, üniversite sanayii işbirliği çerçevesinde yürütülen dünya çapındaki projeleri ve zengin veri tabanlı kütüphanesi, araştırmacılara kucak açan ve kendi öğrencilerine de staj imkanı tanıyan, bilim ve teknoloji üreten TEKNO PARK ile yabancı öğrenci ve araştırmacılar için bir cazibe merkezidir.

Merkez Kampüs Umuttepe ile birlikte Kocaeli'nin birçok bölgesinde bulunan kampüslerimiz de güncel ve dünya standartlarında eğitim sağlayacak şekilde donatılmıştır. 

Sosyal Olanaklar

Eğitim olanaklarının yanı sıra, Kocaeli Üniversitesi öğrencilerimize yüksek standartlarda sosyal olanaklar sağlamaktadır. Okulumuzda 8 kulvarlı 2600 izleyici kapasiteli olimpik yüzme havuzu, 6 tenis kortu, basketbol, futbol, voleybol sahaları ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Sosyal Aktivite Merkezinde bilgisayar laboratuvarlarından, masa tenisi, bilardo, tavla, tabu gibi bir çok faaliyetten ücretsiz yararlanarak arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Kampüste bulunan kafe ve restoranlar her türlü beslenme çeşidine hitap edecek zengin menüleri oldukça uygun fiyata sunmaktadır.