English
Türkçe
русский
DİCLE UNIVERSITY

HAKKIMIZDA

Tarihçe

Dicle Üniversitesi, 1966 yılında Ankara Üniversitesi’ ne bağlı olarak Diyarbakır Tıp Fakültesi’nin açılmasıyla ilk temellerini atmış, 1974 yılında ise Fen Fakültesi’nin açılışı ile kuruluşunu tamamlamıştır. Diyarbakır kentinin doğusunda 27 bin dekar alan üzerine kurulan Dicle Üniversitesi; bünyesinde 14 fakülte, 4 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 4 enstitüsü, 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi, merkezi kütüphane,  araştırma laboratuvarı, teknokent, kongre merkezi ile öğrencilerine modern ve çağdaş eğitim olanakları sunmaktadır.

Köklü bir üniversite olan Dicle Üniversitesi, adını Mezopotamya ovalarını sulayan Dicle Nehri’nden almıştır. Toplam kullanılabilir kapalı alanı ise 553.052 metrekaredir. Merkez kampüsün yer aldığı Diyarbakır dışında, Diyarbakır’ın Ergani, Çermik, Çüngüş, Bismil ve Silvan ve Kulp ilçelerinde de Yüksekokulları mevcuttur.

Dicle Üniversitesi’nin bugün 30 bin öğrenci, 3600 civarında kadrolu akademik ve idari elemanı mevcuttur. Üniversite, sunmakta olduğu öğretim hizmetleri dışında 1500 yataklı Araştırma Hastanesiyle, mevcut hastane kompleksiyle aynı zamanda bölgenin sağlık merkezi konumundadır. Üniversite Araştırma Hastanesi’nde verilen üst düzeyde sağlık hizmeti sayesinde bölgedeki vatandaşlarımız çok önemli sorunlar dışında büyük merkezlere gitmenin maddi ve manevi külfetinden kurtulmuşlardır. Dicle Üniversitesi, bölgede ihtiyaç duyulan hemen her alandaki meslek elemanlarını yetiştiren, ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmalar yapan ve bölge ekonomisine yönelik projeler üreten devletimizin bölgedeki en önemli kurumlarından biridir.

 

Öğrenci kulüplerinin kültür-sanat faaliyetleri ve üniversite takımlarının sportif başarıları, bir taraftan kent yaşamına hareket getirirken diğer taraftan bu faaliyetler, gençleri üniversiteye özendirerek “modern topluma” geçişte önemli bir işlev görmektedir.

 

Misyon ve Vizyon

Dicle Üniversitesi’nin misyonu şöyledir:

“Evrensel değerleri temel alarak yaptığı eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleriyle her alanda yetkin, yaratıcı, girişimci, ahlaki değer ve toplumsal sorumluluk sahibi üstün nitelikli bireyler yetiştirmeyi, topluma ve çevreye duyarlı yüksek nitelikli bilimsel ve kültürel çalışmalar yapmayı ve insanlığın yararına sunmayı görev edinmiştir”

Dicle Üniversitesi’nin Vizyonu

“ Bölgesine, ülkesine ve evrensel bilime katkıda bulunacak bir araştırma üniversitesi olmaktır.”

Bu vizyon çerçevesinde;

Tüm öğrenciler, çalışanlar ve taraflar için bir öğrenme, araştırma ve yenilik merkezi olmayı,

Öğrencilerini evrensel niteliklerle donatarak, bireysel inisiyatif sahibi ve karar almakta güçlük çekmeyen aktif kişiler durumuna getirmeyi,

Kurumsal kimliğini güçlendirmede “hizmet ve kalite” odaklı yönetim yaklaşımını,

Mensuplarını en iyi iş fırsatlarına kavuşturacak eğitim politikasını izleyerek, bu politikayı iş dünyası ve toplum ile yoğunluklu ilişkiler çerçevesinde yürütmeyi, amaçlamaktadır.

 

 

Hedeflerimiz

 

Barınma

Dicle Üniversitesi, kampüs içinde 1500 kişilik öğrenci yurdu ve şehir içindeki çeşitli özel ve devlet yurtları ile öğrencilerine barınma imkanı sunmaktadır.

Sağlık

Sağlık alanında bölgenin önde gelen merkezlerinden biri olan Dicle Üniversitesi tüm imkanlarını öğrencilerinin hizmetine açmıştır. Dicle Üniversitesi Hastanelerinden öğrencilerimiz koşulsuz faydalanabilmektedir.

 

 

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Dicle Üniversitesi, 45 yakın alanda açtığı kurslar ve 145 öğrenci kulübü ile  çok çeşitli sanatsal, kültürel, sportif faaliyetlerin yanı sıra pek çok ve sosyal sorumluluk projeleri de düzenlemektedir.

Yıllık ortala etkinlik sayısı 750’nin üzerinde olan üniversitemiz  öğrencilerini bu alanda da cesaretlendirip destek vermeye devam etmektedir.

Spor

Dicle Üniversitesi’nde çeşitli sportif faaliyetler yapılmaktadır ve tüm öğrenciler bu faaliyetlere katılmaya teşvik edilmektedir. Üniversitemizin kapalı spor salonları, kapalı ve açık yüzme havuzları, tenis kortları, halı sahası, voleybol ve basketbol sahaları ile öğrencilerine spor yapmak konusunda gereken tüm imkanları sunmaktadır.

Özellikle basketbol, futbol, oryantrig, voleybol, badminton, tenis, masa tenisi ve futsall kursları, turnuvalar ve diğer yarışmalar düzenli olarak yapılmaktadır.

Başarının Ödüllendirilmesi

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olarak, dünyadaki anlaşmalı üniversitelerle değişim programları uygulayarak öğrenci hareketliliğinde önemli bir artış elde etmeyi hedefliyoruz.

 

Danışmanlık Hizmetleri

Dicle Üniversitesi öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere danışmanlık hizmeti vermektedir. Kariyer Planlama ve Danışma Merkezimiz ve Proje Ofisimiz öğrencilerimize gelişim, kişiler arası iletişim ve uyum, mesleki eğitim, kariyer planlama, konularında yardımcı olmaktadır. Öğrenci Kariyer Merkezi, öğrencilerle özel sektörden şirket temsilcilerini bir araya getirerek iş açısından en iyi imkânların bulunmasına yardımcı olmaktadır.

Dış İlişkiler ve Yurt Dışı Fırsatları

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olarak, öğrenci hareketliliğinde önemli bir artış sağlamayı, dünyadaki diğer üniversitelerle kapsamlı ve uzun süreli bir işbirliği yapmayı hedeflemekteyiz. Dicle  Üniversitesi olarak birçok Avrupa ve Amerika ve Ortadoğu Üniversitesi ile anlaşmamız bulunuyor. Ülkemize ve üniversitemize gelen yabancı öğrencilerimiz için uyum programı düzenleyerek, onların içinde bulundukları yeni çevreye ve kültüre uyum sağlamalarını kolaylaştırmaya çalışmaktayız.